τα εΝ οΙΚΟ

Προτεραιότητα μας, η Αίγινα! Φυσικά και δεν είμαστε αδιάφοροι σ' αυτά που συμβαίνουν γύρω μας, στη Χώρα μας, στον Κόσμο και μας επηρεάζουν.

Το πρόγραμμα στο 16ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΕΝΩΣΗΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ 17-20 ΜΑΡΤΙΟΥ 2016 ΑΙΓΙΝΑ

16ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΔΙΕΘΝΕΣ  ΣΥΝΕΔΡΙΟ
ΕΝΩΣΗΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ

17-20 ΜΑΡΤΙΟΥ  2016 ΑΙΓΙΝΑ

Τελετή  Έναρξης

ΠΕΜΠΤΗ  17 ΜΑΡΤΙΟΥ 2016
ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΕΣ ΟΜΙΛΙΕΣ    17:00-21:00
Χώρος Διεξαγωγής: Κινηματογράφος Τιτίνα 

  • 16:30-17:00  Προσέλευση Συνέδρων
  • Χαιρετισμοί Εκπροσώπων Φορέων

Συνεδρία 1η

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Φιλντίσης Π.,  Πούντος Ι.,  Χονδρογιάννη Μ.

1. Γαβρόγλου Κωνσταντίνος, Καθηγητής ΜΙΘΕ – ΕΚΠΑ

Θέμα: «Τρεις Ουτοπίες και μία πρόταση για τη λειτουργία των εκπαιδευτικών στις Φυσικές Επιστήμες»

2. Τσεσμελής Εμμανουήλ, Διευθυντής Διεθνών Σχέσεων  στο Ερευνητικό Κέντρο CERN

Θέμα: «Ο σημασία των μεγάλων ερευνητικών υποδομών φυσικής για την κοινωνία»

3. Σκουλάτος  Μάρκος, Ερευνητής  Πανεπιστημίου Μονάχου

Θέμα: «Ξεκλειδώνοντας ένα θαλάσσιο μυστικό: ο Μηχανισμός των Αντικυθήρων »

Διάλειμμα   15  λεπτών

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Οικονόμου Ν., Θεοδοσίου Σ., Σημαντώνης  Ι.

4. Πράντζος  Νικόλαος, Διευθυντής στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών Γαλλίας (CNRS)

Θέμα: «Αναζητώντας εξωγήινη νοημοσύνη:  H εξίσωση του Ντρέικ και το παράδοξο του Φέρμι»

5. Σπυρίδης Χαράλαμπος, Καθηγητής Τμήματος Μουσικών Σπουδών

Θέμα: «Λογάριθμοι: Πυθαγόρειον επινόημα»

7. Φανουράκης    Γιώργος, Διευθυντής Ινστιτούτου Έρευνας Δημόκριτος-ΕΚΕΦΕ
Θέμα: «Διερευνώντας τη σκοτεινή ύλη»

 

21:15 -22:00 Μουσικό Δρώμενο: Η επτάχορδος αρχαιοελληνική λύρα (Θεωρία και Πράξις)
Χαράλαμπος  Σπυρίδης, Καθηγητής Τμήματος Μουσικών Σπουδών, Νικόλαος Ξανθούλης, Δρ. Μουσικολογίας

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  18 ΜΑΡΤΙΟΥ   2016
ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΕΣ ΟΜΙΛΙΕΣ  10:00-14:00
Χώρος Διεξαγωγής: Αμφιθέατρο Εκδηλώσεων ΓΕΛ Αίγινας

Συνεδρία 2η

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Κουτσονίκα Ε.,  Παπαδημητρίου Ι.,  Μαλάκος Σ.

1. Θεοδοσίου Ευστράτιος,  αν. Καθηγητής Πανεπιστημίου ΕΚΠΑ

Θέμα: «Τα δύο κύρια διαγράμματα της Αστροφυσικής: Διάγραμμα Η-R και δύο χρωμάτων»

2. Νιάρχος Παναγιώτης, Καθηγητής Τμ. Φυσικής ΕΚΠΑ

Θέμα: «Εξωηλιακοί πλανήτες: 20 χρόνια έρευνας (1995-2015)»

3. Σεραφετινίδης Αλέξανδρος, Καθηγητής ΕΜΠ

Θέμα: «Από τη φωτονική στη βιοπτική: Σύγχρονες τεχνικές στη διαμόρφωση πολυμερικών  ενδοφακών και στη διόρθωση της όρασης»

Διάλειμμα  15 λεπτών 

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Πούντος Ι.,  Πεπές Ι.,  Φακής Δ., Βαβαρίνη Μ.

4. Κεραμιδάς Κωνσταντίνος, Προϊστάμενος τμ. Επιστημονικής-Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντ. Μακεδονίας, Δρ Φυσικός Κρυσταλλογράφος, Δρ. επιστημών της αγωγής, Med Φυσικής, Med Χημείας

Θέμα: «Η ένταξη της θεματικής διδασκαλίας στο πρόγραμμα σπουδών των Φυσικών Επιστημών στο Γυμνάσιο»

5. Μακρόπουλος Κωνσταντίνος, Ομ. Καθηγητής  Σεισμολογίας, ΕΚΠΑ

Θέμα «Σεισμικό παρελθόν και μέλλον της  Χώρας»

6. Σπυρίδης Χαράλαμπος, Καθηγητής Τμήματος Μουσικής Ακουστικής ΕΚΠΑ, Κοσμήτωρ της Διεθνούς Επιστημονικής Εταιρείας της Αρχαίας Ελληνικής Φιλοσοφίας

Θέμα: «Η εν αλληγορία Ψυχοακουστική εις την του Πλάτωνος Πολιτείαν»

7. Μακρόπουλου-Λουκουγιαννάκη    Μυρσίνη, Καθηγήτρια ΕΜΠ

Θέμα:« Η Φυσική στις βιοϊατρικές επιστήμες: Οι προκλήσεις του 21ου αιώνα»

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  18 ΜΑΡΤΙΟΥ   2016
ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΕΣ ΟΜΙΛΙΕΣ  17:00-21:30
Χώρος Διεξαγωγής: Kινηματογράφος Τιτίνα

Συνεδρία 3η

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Κασίδης Α., Βαβαρίνη Μ., Φιλντίσης Π.,Ζορμπά Τ.

1. Κριμιζής Σταμάτης, Ακαδημαϊκός

Θέμα: «Διαστημική αποστολή Νέοι Ορίζοντες, ο Πλούτων»

2. Χριστοφόρου Λουκάς, Ακαδημαϊκός

Θέμα: «Ενέργεια και Πολιτισμός»

3. Σιμόπουλος Διονύσης, Ομ. Διευθυντής Ευγενιδείου Πλανηταρίου

Θέμα: «Τα Συστατικά του Σύμπαντος»

Διάλειμα 15 λεπτών

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Φιλντίσης Π.,  Χονδρογιάννη Μ.,  Τανός Η.

5. Σπύρου Νικόλαος, Aφυπηρετήσας  Καθηγητής Αστρονομίας  Τμήματος Φυσικής Α.Π.Θ.

Θέμα: «Σκοτεινή ενέργεια: Η Σκιώδης αντανάκλαση της σκοτεινής μάζας»

6. Αποστολάτος Θεοχάρης, Αν. Καθηγητής Τμ. Φυσικής ΕΚΠΑ

Θέμα: «Εδώ Σύμπαν, Γη ακούει; Οver. Eδώ Γη, ακούγεσαι καθαρά. Οver»

7. Kαλογερά  Βίκυ, Καθηγήτρια Φυσικής και Αστρονομίας, Διευθύντρια του Κέντρου Αστροφυσικής στο Πανεπιστήμιο Northwestern των  Η. Π. Α  μέσω Skype

Θέμα: «Βαρυτικά Κύματα»

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18  ΜΑΡΤΙΟΥ  2016
ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ   9:30-12:30
Χώρος Διεξαγωγής: Αμφιθέατρο  Γρασέπ   ΓΕΛ Αίγινας

Συνεδρία 4η

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Πατιτάκης Ν., Ζαχαρόπουλος Ζ., Γιαννούλη Θ.

Θεματική ενότητα: Αστρονομία – Αστροφυσική

Προσκεκλημένη Ομιλία

1. Μουσάς Ξενοφών, Πρέκα Παπαδήμα Παναγιώτα, Χείλαρης  Αλέξανδρος (Πανεπιστήμιο Αθηνών), Κοντογιώργος Αθαν., Τσιτσιπής Παναγιώτης (ΤΕΙ Λαμίας), Κουλουμβάκος Αθαν.,  (Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων), Μπουρατζής Κώστας, Μητσάκου Ελευθερία, Καρούμπαλος Κωνσταντίνος, Αρματάς Σπύρος (Πανεπιστήμιο Αθηνών).

Θέμα: «Ηλιακά Εκρηκτικά Φαινόμενα»

Εισηγήσεις

1. Πρέκα Παναγιώτα, Επικ. Καθ. Τομέας Αστροφυσικής Τμ. Φυσικής, ΕΚΠΑ

Καλοσπύρος Σπύρος, Τομέας Αστροφυσικής Τμήμα Φυσικής, ΕΚΠΑ

Μουσάς  Ξενοφών, Τομέας Αστροφυσικής, Τμήμα Φυσικής, ΕΚΠΑ

Αποστόλου Θεόδωρος, Καρδιολογική Κλινική, Γ. Ν. Νίκαιας «Άγιος Παντελεήμων»

Θέμα: «Πιθανή επίδραση των γεωμαγνητικών καταιγίδων σε καρδιαγγειακά νοσήματα»

2. Θεοδοσίου Τάκης, πρ. διδάσκων Ακαδημίας Πλάτωνος ΕΚΠΑ

Θέμα: «Μεγάλες πτώσεις μετεωριτών και κομητών στον πλανήτη μας κατά τον 20ό και 21ο αιώνα»

3. Μουσάς Ξενοφών, Κόκκοτας Σπύρος, Μπαμπασίδης Γιώργος, Πάνου Εύη, Κατσούτας Μιχάλης, Βέρδης Αθανάσιος, Παπασπύρου Παναγιώτης (EKΠA).

Θέμα:«Πρόταση πανευρωπαϊκού προγράμματος διδασκαλίας της Αστρονομίας και της Αστροφυσικής σε σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, STEM4you»

 

Χώρος Διεξαγωγής: Βιβλιοθήκη ΓΕΛ Αίγινας
Ώρες  9:30-17:30

Συνεδρία 5η

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Οικονόμου Ν.,  Ιωάννου Μ.,  Μουτεβελή Σ.

Θεματική ενότητα: Σχεδιάζουμε το Σχολείο του Αύριο

Προσκεκλημένη  Ομιλία

1. Βαβουγιός Διονύσιος, Καθηγητής, Πρόεδρος Παιδαγωγικού  Τμήματος Ειδικής

Αγωγής Παν/μίου Θεσσαλίας

Θέμα: «Διδασκαλία της Φυσικής και Μαθησιακές δυσκολίες: Διερευνώντας  μια δύσκολη σχέση»

Εισηγήσεις

1Βλάση Ελένη, Διευθύντρια 3ου Γυμνασίου Μοσχάτου, MSC

Θέμα:«Ο Ρόλος του Διευθυντή στο πολυπολιτισμικό σχολείο. »

2. Ματζάκος Πέτρος, Καθηγητής Β/θμιας Εκπαίδευσης

Θέμα:« Προγραμματισμός και Διαδικασίες Λήψης Αποφάσεων σε ένα σχολείο Β/θμιας Εκπαίδευσης. Η παρούσα κατάσταση και μια εναλλακτική»

3. Γιαννούλας Κωνσταντίνος, Εκπαιδευτικός

Θέμα:«Ο Ρόλος του παιχνιδιού στην ανάπτυξη πνεύματος συνεργασίας»

4. Βερέβη Α.,  Καλιαμπός Γ.,  Παναγοπούλου Α.,  Π. Παπαλεξόπουλος, Δ. Βαβουγυιός

Θέμα:«Βάσεις δεδομένων και διδασκαλία θεμάτων των φυσικών επιστημών σε μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες»

5. Μπαμπαλώνα  Ελένη, Σχ  Σύμβουλος  Πληροφορικής

Θέμα:«Αξιολόγηση. Μία. . πρόκληση για το Σχολείο  του Αύριο»

6. Λάμπου  Ουρανία, Εκπαιδευτικός  ΠΕ05

Θέμα: «Διερεύνηση  των  αντιλήψεων  των  εκπαιδευτικών  σχετικά  με  το  ηγετικό  στυλ των  διευθυντών  των  σχολικών  μονάδων  της  Πρωτοβάθμιας  Εκπαίδευσης  Ανατολικής  Αττικής»

7. Πισμίση Ελένη, ιδιότητα: Διευθύντρια 3ου Γυμνασίου Γιαννιτσών

Θέμα: «Διαπραγμάτευση και τρόποι επικοινωνίας του Διευθυντή σχολικής μονάδας με τα μέλη του Συλλόγου Διδασκόντων »

Διάλειμμα 15 λεπτών

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Αριστοπούλου  Μ.,  Σιμιτζή Α.,  Χονδρογιάννη Μ.

8. Σαλβαρά Μαρίνα, Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό, Ph. D.,  Post-Ph. D.

Θέμα: «Συμπερίληψη μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες στο σημερινό σχολείο»

9. Σίσκου Γιολάντα, Εκπαιδευτικός

Θέμα: « Διαχείριση μαθητών με προβληματική συμπεριφορά στην τάξη»

10. Στρατάκη Βασιλική, Εκπαιδευτικός ΠΕ70

Θέμα: «Ο ρόλος του παιχνιδιού στην ανάπτυξη ομαδικής συνεργασίας»

11. Λιάπη Ευαγγελία, Φιλόλογος στο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο Αργολίδας

Θέμα: «» Burn Out», Το σύνδρομο της εργασιακής εξουθένωσης  στην Εκπαίδευση»

12. Λαγού Μαρία, Φυσικός Β/θμιας Εκπαίδευσης

Θέμα:«Οι μαθητές παρατηρούν. . εντυπωσιάζονται. . πειραματίζονται. . και μαθαίνουν»

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18  ΜΑΡΤΙΟΥ  2016
ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ   13:00-15:00
Χώρος Διεξαγωγής: Αμφιθέατρο Γρασέπ ΓΕΛ Αίγινας

Συνεδρία 7η

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Καλαμιώτης Σ.,  Κολέτσος Γ.,  Κουτσονίκα Ε.,  Φακής Δ.

Θεματική Ενότητα: Επιστημονικά Επιτεύγματα και Τεχνολογικές Εφαρμογές

Προσκεκλημένη Ομιλία

1. Κωνσταντούδης Βασίλειος, Ερευνητής ΕΚΕΦΕ, Δημόκριτος

Θέμα:«Μετρώντας στη νανοκλίμακα: Τι είναι η Νανομετρολογία και γιατί τη χρειαζόμαστε»

Εισηγήσεις  

1Κρατημένου Μαρία, Ακτινοφυσικός -Μανέτου Αγγελική-Γκότσης Δημοσθένης

Θέμα: «Ακτινοπροστασία στην Πυρηνική Φυσική Δόσεις σε εθνικά, ευρωπαϊκά και διεθνή πρωτόκολλα »

2. Σφήκας  Ιωάννης, Πολιτικός Μηχανικός

Θέμα: «Μαθηματικά μοντέλα κατά τη στρατιωτική επιχειρησιακή έρευνα»

3. Θέμα: «Φορητές συσκευές Φασματοσκοπίας Raman, ένα εργαλείο ανάδειξης της πολιτιστικής κληρονομιάς»

4. Θ. Γκανέτσος, Θ. Κατσαρός, Α. Παναγοπούλου

1 ΑΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ ΤΤ, Τμήμα Μηχανικών Αυτοματισμού, Εργαστήριο μη-καταστροφικών τεχνικών

2 Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο, Αθήνα

3 Συντήρηση Πολιτισμικής Κληρονομιάς, ΤΕΙ Ιονίων Νήσων

Συνεδρία 8η
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο Φυσικής
Ώρες  12:00-15:00  

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Γκαρής Γ.,  Μανωλίτσης Γ.,  Χριστακόπουλος Ι.,  Φιλντίσης Π.

Θεματική Ενότητα: Φιλοσοφία και Φυσικές Επιστήμες

Προσκεκλημένες Ομιλίες

1. Καλαχάνης  Κωνσταντίνος, Δρ Φιλοσοφίας  ΕΚΠΑ

Θέμα: «Η Φύση των Αστέρων κατά το Δημόκριτο»

2. Βλαχάκης  Ν. Γεώργιος, Δρ ΕΑΠ

Θέμα: «Ο κόσμος των Αστεριών με το βλέμμα των λογίων του Νεοελληνικού Διαφωτισμού »

Εισηγήσεις

1. Μουσάς Ξενοφών, Καθηγητής Τμ. Φυσικής ΕΚΠΑ

Θέμα:« Ή γέννηση της φυσικής από παρατηρήσεις κομητών»

2. Νιάρχος ΚωνσταντίνοςΚαθηγητής ΕΚΠΑ

Θέμα: «Ύλη, ενέργεια και Μορφή κατά τον Αριστοτέλη»

3.Σπανδάγος Ευάγγελος, Μαθηματικός-Συγγραφέας

Θέμα: «Οι φυσικές επιστήμες στην Αρχαία Ελλάδα»

4. Χαραλαμπόπουλος Αλέκος, Ερευνητής

Θέμα: «Πειραματική απόδειξη της ύπαρξης του Αιθέρα, ο Αιθέρας στην κοσμοθεωρία το » Ίδιον »»

5. Αθανασάκης Μ. Αρτέμης, Καθηγητής Φυσικών και Περιβαλλοντικών Επιστημών

Θέμα: «Περιβάλλον – Αγωγή και Εκπαίδευση: Μία Διαλεκτική, Διερευνητική και Διεπιστημονική σχέση»

6. Τσακστάρας Χρήστος, Φυσικός, Εκπαιδευτικός Β/θμιας Εκπαίδευσης

Θέμα:«Φυσική η μοναδική κόρη της Φιλοσοφίας»

7Πάνου Ευαγγελία, Δρ Φυσικών Επιστημών

Θέμα: «Ή σχεδίαση των ωρολογίων του Πύργου των Ανέμων και άλλων αρχαίων  Ελληνικών ωρολογίων»

8. Πετάκος Δημήτρης, Δρ. Ιστορίας των Επιστημών ΕΚΠΑ

Θέμα: «Πολλαπλές Όψεις της Νευτώνειας Φιλοσοφίας στην Αγγλία του 18ου αιώνα»

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18 ΜΑΡΤΙΟΥ 2016
 18:00-20:00  
Χώρος Διεξαγωγής: Λαογραφικό Μουσείο Αίγινας

Συνεδρία 9η

Θεματική Ενότητα: « Μεσογειακή Διατροφή ως Παράγων Υγείας και Οικονομικής Ανάπτυξης και Φυσικές Επιστήμες»

Συντονιστής, Κατσαρός Νικόλαος, ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος

Θέμα: «Ελληνική μεσογειακή διατροφή ως παράγων υγείας και Οικονομικής Ανάπτυξης»

Κατσαρός Νίκος, π. Πρόεδρος ΕΦΕΤ, Επιστ. Συνεργάτης ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος

Θέμα: «Περιβαλλοντικοί Κίνδυνοι στην καθημερινή μας διατροφή»

Γρηγοράκης Γρηγόριος, Διαιτολόγος, Διατροφολόγος, Πρόεδρος Ελληνικής Διατροφικής Εταιρείας

Θέμα: «Διατροφικές Συνήθειες »

Καλογεράκου Θεοδώρα, Διατροφολόγος

Αθανασάκης Αρτέμης, Δρ Περιβαλλοντικών Επιστημών

Θέμα:«Φυσικές Επιστήμες και Διατροφή »

ΣΑΒΒΑΤΟ  19 ΜΑΡΤΙΟΥ  2016
ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΕΣ ΟΜΙΛΙΕΣ  10:00-14:00
Χώρος Διεξαγωγής: Κινηματογράφος Τιτίνα

Συνεδρία 10η

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Χονδρογιάννη Μ.,  Πούντος Ι., Ηλία Ε.

1. Τσελές Δημήτριος, Αντιπρόεδρος ΑΕΙ Πειραιά Τ. Τ.

Θέμα: «Νέες τάσεις στη διδασκαλία της Μηχατρονικής »

2. Βαρώτσος Κωνσταντίνος, Κοσμήτορας Σχολής Θετικών Επιστημών, Πανεπιστήμιο Αθηνών

Θέμα: «Νεότερες εξελίξεις από τη Φυσική του Κλίματος»

3. Σαρλής  Νικόλαος, Αν. Καθηγητής Τμ. Φυσικής  ΕΚΠΑ

Θέμα: «Πρόσφατες εξελίξεις στην ανάλυση στον Φυσικό Χρόνο»

4. Kαρακώστας Θεόδωρος, Ομ. Καθηγητής  Τμ. Φυσικής Α. Π. Θ

Θέμα: «Η δομή των υλικών στη νανοκλίμακα»

 

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Μαλάκος Σ., Ζορμπά Τ., Ζαχαρόπουλος Ζ.

6.Κόκκορης Μιχάλης, Διευθυντής Τομέα Φυσικής ΣΕΜΦΕ

Θέμα: «Ion Beam Analysis (IBA) / Ιοντικές τεχνικές ανάλυσης στη μελέτη στοιχειακών κατανομών κατά βάθος»

7. Χαρμανδάρης Βασίλειος, Διευθυντής ΙΑΑΔΕΤ

Θέμα: «Αστρική πυρηνοσύνθεση: Δημιουργώντας τον κόσμο μας μέσα σ’ένα αστέρι»

8. Καρλέση Θεώνη, Φυσικός, MSc. Περιβάλλοντος ΕΚΠΑ

Θέμα: «Ενεργειακή Απόδοση, Κλιματική Αλλαγή και Ενεργειακή Φτώχεια στην Ευρώπη »

9. Σκορδούλης ΚώσταςΚαθηγητής  ΕΚΠΑ, Πρόεδρος  Παιδαγωγικού Τμήματος ΕΚΠΑ

Θέμα:« Η Ευρωπαϊκή πολιτική στην Εκπαίδευση των Φυσικών Επιστημών»

 

ΣΑΒΒΑΤΟ  19 ΜΑΡΤΙΟΥ  2016
ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΕΣ ΟΜΙΛΙΕΣ   17:00-21:00
Χώρος Διεξαγωγής: Κινηματογράφος Τιτίνα

Συνεδρία 11η

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Hλία Ε.,  Σημαντώνης Ι.,  Μαλάκος Σ.

1. Τσιτομενέας Στέφανος, Ομ. Καθηγητής ΑΕΙ Πειραιά Τ. Τ.

Θέμα: «Άνθρωπος και Ακτινοβολίες στο Διάστημα»

2. Αργυράκης Παναγιώτης, Καθηγητής Τμήματος Φυσικής Α. Π. Θ.

Θέμα: «Νέες επιστήμες της Φυσικής: Από το Facebook έως το χρηματιστήριο»

3. Δαγκλής Ιωάννης, Καθηγητής Διαστημικής Φυσικής ΕΚΠΑ

Θέμα: « Καταιγίδες, σωματίδια και κύματα στο γεωδιάστημα – ένας εκρηκτικός συνδυασμός»

4. Παπαγιαννούλης Κωνσταντίνος, Φυσικός -Σύμβουλος Σ. Ε. Π

Θέμα:«Οι αλληγορίες της Φυσικής»

5. Βασιλάκου Τούλα, Διευθύντρια Ευρωπαϊκού Σχολείου »Λουξεμβούργο Ι» -Φασέας Σταύρος, Φυσικός, π. Υποδιευθυντής Ευρωπαϊκού Σχολείου »Bergen»

Θέμα: « Tα Ευρωπαϊκά Σχολεία: Σύντομη παρουσίαση της δομής και λειτουργίας τους. Η διδασκαλία των Φυσικών Επιστημών  στο Νηπιαγωγείο, Δημοτικό και Δευτεροβάθμιο κύκλο»

6. Acad. Alexander G Petrov, BPU (Balkan Physical Union) President

Θέμα: «Soft And Living Matter Physics»

7.Αθανασάκης Αρτέμης ,Καθηγητής Φυσικών και Περιβαλλοντικών Επιστημών

Θέμα: «Δεκαεννιά αναφορές  στο έργο του Νίκου Καζαντζάκη»

 

ΣΑΒΒΑΤΟ  19  ΜΑΡΤΙΟΥ  2016
ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ  ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ    10:00-17:00
Χώρος Διεξαγωγής: Αμφιθέατρο Γρασέπ  ΓΕΛ Αίγινας

Συνεδρία 12η

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Βουρλιάς Κ.,  Κασίδης Α.,  Μανωλίτσης Γ.

Θεματική Ενότητα: Kαινοτόμες Δράσεις στην Εκπαίδευση των Φυσικών Επιστημών

Προσκεκλημένες  Ομιλίες

1. Χρυσαφής Κωνσταντίνος, Πρόεδρος τμ. Φυσικής ΑΠΘ

Θέμα: «Πρόγραμμα παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας στη Φυσική, αναγκαιότητα ή όχι;»

2. Γιαλούρης Παρασκευάς, Σχολικός Σύμβουλος Φ. Ε

Θέμα:«Διερευνητική Διδασκαλία των Φυσικών Επιστημών»

3. Αθανασάκης ΑρτέμηςΚαθηγητής Φυσικών και Περιβαλλοντικών Επιστημών

Θέμα:« Συγκλίσεις και αποκλίσεις ανάμεσα στην Εκπαίδευση για τη Φυσική Επιστήμη καθώς και στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση και Αγωγή»

4. Βλάχου-Γκόμεθ Στέλλα, Μαραγκόζογλου Παρασκευάς, Μουρατίδης Γιώργος

Ζάννειο Πειραματικό Λύκειο

Θέμα: «Πανελλήνιος Διαγωνισμός EUSO 2016-Εμπειρίες και βιώματα»

Εισηγήσεις

1. Σκουμιός Μιχαήλ, Επικ. Καθηγητής, Π. Τ. Δ. Ε. Πανεπιστημίου Αιγαίου

Θέμα: «Μελέτη των δεξιοτήτων αξιολόγησης των αποδεικτικών στοιχείων των γραπτών επιχειρημάτων των μαθητών της Στ΄ τάξης του δημοτικού σχολείου»

2. Δρίβας Ανάργυρος Φυσικός, MSc, Καθηγητής Β/θμιας Εκπαίδευσης

Θέμα: «Αντιλήψεις μαθητών για τις δυνάμεις αλληλεπίδρασης φορτηγού και ΙΧ»

3. Βουρλιάς Κώστας, Σέρογλου Φανή           , Ερευνητική Ομάδα ΑΤΛΑΣ, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Παιδαγωγική Σχολή, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Θέμα: «Oι μαθητές και οι μαθήτριες ανακαλύπτουν τη Φυσική με το σώμα και τις αισθήσεις τους»

4. Κιουρή Χαρά Καθηγήτρια Δ. Ε.,  Med, Σκουμιός Μιχαήλ Επικ. Καθηγητής, Π. Τ. Δ. Ε. Πανεπιστημίου Αιγαίου

Θέμα: «Ανάλυση των αναλυτικών προγραμμάτων Φυσικής  Λυκείου ως προς διαστάσεις του επιστημονικού εγγραμματισμού»

5. Οικονόμου Στέφανος Καθηγητής Β/θμιας, Υπ. Διδάκτορας ΕΑΠ

Θέμα: «Γνωρίζουν οι μαθητές βασικά θέματα Φυσικών Επιστημών που αναφέρονται στα Μ. Μ. Ε? »

6. Τσαούσης Δημήτριος, Στέλεχος της Εκπαίδευσης

Θέμα: «Η Ισορροπία του ποδηλάτου »

7. Μπαλντούκας Α. Καθηγητής ΤΕΙ Στερεάς Ελλάδας-Θεοδωρίδου Σ.,  Καθηγήτρια Β/θμιας Εκπ/σης, Υπεύθυνη ΚΠΕ Έδεσσας-Γιαννιτσών -Ζήσος Ι.,  ΕΔΙΠ ΑΕΙ Πειραιά ΤΤ – Τσελές Δ. Καθηγητής ΑΕΙ Πειραιά ΤΤ

Θέμα: « Η διαδραστική μέθοδος «Τεχνο-Ανακύκλωση» ως μετανεωτερικό εργαλείο ταυτόχρονης διδασκαλίας επιστήμης και ιστορίας, αξιοποιώντας την αρχαία ελληνική τεχνολογία, στο διαγωνισμό:  «Από την κούπα του Πυθαγόρα κατασκεύασε με απαξιωμένα υλικά το ξυπνητήρι του Πλάτωνα»»

8. Δημητράσκος Κωνσταντίνος, τ. Σχολικός Σύμβουλος Φυσικής

Θέμα: «Αναγνώριση των δύσκολων θεμάτων της Φυσικής στα Γυμνάσια του Ηρακλείου».                                                    

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Πατικάκης Ν.,  Ιωάννου Μ.,  Κόρμπα Ι.

9. Θεοδωρίδη Ελεάνα, Φυσικός, Εκπαιδευτικός Ελληνογαλλικής Σχολής Πειραιά Jeanne D’ Arc

Θέμα: «Η Φυσική συναντά τις Ανθρωπιστικές Επιστήμες»

10. Λελίγκου Δήμητρα, Αστροφυσικός, Εκπαιδευτικός Β/θμιας Εκπαίδευσης

Θέμα: «Η διδασκαλία των Φυσικών Επιστημών και της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας. Η ειδική περίπτωση των Σχολείων Δεύτερης Ευκαρίας Φυλακών»

 

Συνεδρία 13η

Ώρες 10:00-14:00
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο 2 ΓΕΛ Αίγινας

ΠΡΟΕΔΡΙΟ: Βιτωράτος Σ.,  Κολέτσος Γ.,  Αλεξάκης Ν.,  Σημιτζή Α. 

Θεματική Ενότητα: «Πείραμα και Διδασκαλία στις Φυσικές Επιστήμες»

Προσκεκλημένες  Ομιλίες

1. Γαργανουράκης Βασίλης, Πρόεδρος ΠΑΝΕΚΦΕ

Θέμα: « Ένα εικονικό ταξίδι στον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό»

2. Ομάδα καλλιτεχνικής Φυσικής

Σαρρηγιάννης Αντώνιος, Φυσικός-Ποιητής
Παπαγεωργίου Κωνσταντίνος, Φυσικός
Λαγού Μαρία, Φυσικός
Καλέα Στέλλα, Μαθηματικός

Θέμα: «Της Φυσικής δεν της ταιριάζουν οι σιωπές. . αφού με ένα πείραμα μπορεί να γίνει και τραγούδι»

Εισηγήσεις

1. Παλούμπα Ελένη, ΥΠ. ΕΚΦΕ Λακωνίας

Θέμα: «Παρασκευή Σάπωνα: Πρώην Υποχρεωτική Εργαστηριακή Άσκηση ή. . . STEM Μάθημα Ζωής; »

2. Λάζος Παναγιώτης MSc Φυσικός, Υποψήφιος διδάκτορας ΕΚΠΑ

Θέμα:« Μηχανές Atwood στα εργαστήρια των ελληνικών σχολείων και σχολών (1850-1930) »

3. Νίκας Θωμάς, Φυσικός MSc Ραδιοηλεκτρολόγος

Θέμα: «Μελέτη ταλαντώσεων- σύνθεση ταλαντώσεων»

4. Γάτσιος Ιωάννης, τ. υπευθ. ΕΚΦΕ Ν. Σμύρνης

Θέμα: «Κινητική θεωρία των αερίων – θερμοδυναμική -Μια διδακτική πρόταση για την τόνωση του ειδέναι »

5. Μουρούζης Παναγιώτης, Φυσικός Εκπαιδευτικός Β/θμιας Εκπαίδευσης

Θέμα: «Η μαγεία της Φυσική και η Φύση της μαγείας»

6. Γαλανάκης   Ανδρέας, Δρ Φυσικών Επιστημών

Θέμα: «Κινηματοσκόπιον»

7.Μαρούλης Ιωάννης, Πειραματιστής Φυσικής

Θέμα: «Τηλεσκόπιο Ηλιακών-Κοσμικών νετρίνων στην Πύλο»

Συνεδρία 14η

Χώρος Διεξαγωγής: Ξενοδοχείο Δανάη
Ώρες 9:30-17:30

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Οικονόμου Ν.,  Πατιτάκης Ν.,  Καλαμιώτης Σ.

Θεματική Ενότητα: «Επιστημονικές Έρευνες και Δράσεις»

Προσκεκλημένες Ομιλίες

1. Αλμπάνης Ευάγγελος, Δρ Φυσικών Επιστημών

Θέμα:«Σχεδιασμός νανοδομημένων επιφανειών για την ολική απορρόφηση του φωτός»

2. Ελμαλής Ελευθέριος, Φυσικός ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ, Ερευνητής

Θέμα: «Ανίχνευση Στοιχειωδών Σωματιδίων στο πείραμα CMS του CERN»

3. Τσέκερης Θεόδωρος, Δρ Ερευνητής Κέντρο Προγραμματισμού και Οικονομικών Ερευνών (ΚΕΠΕ)

Θέμα: «Οικονοφυσική ανάλυση της Ελληνικής Οικονομίας»

4. Θεόδωρος Γκανέτσος1,,  Μυροφόρα Πυλακούτα1, Ν. Λάσκαρης2

1ΑΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ ΤΤ, Τμήμα Μηχανικών Αυτοματισμού, Εργαστήριο μη-καταστροφικών τεχνικών

2  ΤΕΙ Ιονίων Νήσων, Τμήμα Ηχ. & Μουσ. Οργ.

Θέμα: «Οπτικές μετρήσεις Φασματοσκοπίας Raman και XRF σε αρχαιολογικά δείγματα οψιανού»

5. Βουρλιάς Γεώργιος, Επίκουρος Καθηγητής, Τμήμα Φυσικής, Α. Π. Θ.

Θέμα: «Η χρήση της ακτινοβολίας Χ στην έρευνα της δομής της ύλης».

6. Ντουκάκης Μάρκος, Φυσικός, Υπουργείο Πολιτισμού

Θέμα:« Ο ρόλος των φυσικών στην έρευνα και συντήρηση των κινητών και ακίνητων μνημείων στην Ελλάδα».

Εισηγήσεις

1. Βαβίτσας Ιωάννης, Μετ. Φοιτητής Περιβάλλον και Υγεία. Διαχείριση περιβαλλοντικών θεμάτων με επιπτώσεις στην υγεία, Ιατρική Σχολή ΕΚΠΑ.

Θέμα: «Μελέτη της κατανομής μεγέθους των αιωρούμενων σωματιδίων της ατμόσφαιρας με σκοπό το προσδιορισμό της έκθεσης του ανθρώπου δια της αναπνευστικής οδού»

2. Koυμάντος  Παναγιώτης, Υποψήφιος Διδάκτωρ, Τμημ. Φυσικής ΕΚΠΑ

Θέμα: «Επί των υδροδυναμικών και μαγνητοϋδροδυναμικών εξισώσεων εξέλιξης»

3. Τζέμος  Αθανάσιος, Μεταδιδακτορικός Ερευνητής στο Κέντρο Ερευνών Αστρονομίας και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών της Ακαδημίας Αθηνών

Θέμα: « Η έννοια της κβαντικής κατάστασης»

4. Δερμεντζής Κωνσταντίνος Επικ. Καθηγητής ΤΕΙ Αν. Μακεδονίας Θράκης-Στεργιόπουλος Δημήτριος, Hephaestus Advanced Research Laboratory, Σχολή Τεχνολογικών Εφαρμογών, ΤΕΙ  Ίδρυμα Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης- Γιαννακουδάκης Παναγιώτης, Τμήμα Χημείας, Α. Π. Θ

Θέμα: «Ηλεκτροχημική αφαλάτωση νερού με ηλεκτρορρόφηση/ηλεκτροεκρόφηση σε νανοπορώδη ηλεκτρόδια άνθρακα»

5.  Αδαμίδης Ε., Καβατζικλής Α., Κουτρουμπάς Σ., Μοσχωνάς Ν., Τζεδάκης Α.
Σχολή Τεχνολογικών Εφαρμογών, ΑΕΙ Πειραιά Τ. Τ, 2 Σχολή Ηλεκτρολόγων και Υπολογιστών Μηχανολόγων, ΕΜΠ Αθήνα, 3 Τμήμα Ιατρικής Φυσικής Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ηρακλείου Κρήτη

Θέμα: «Συγκρίσεις Monte-Carlo εξομοιώσεων με λεπτομερείς μετρήσεις απορρόφησης ακτίνων γ σε Pb, Fe, Cu και Hg»

6. Τσιάτης  Νικόλαος Φυσικός, Μ. Sc. Υπ Δρ Παν/μίου Αθηνών

Θέμα: « Έρευνα στην τραυματική βλητική με τη χρήση αξονικού τομογράφου»

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Ζώης Α.,  Ζαχαρόπουλος Ζ.,  Φακής Δ.

7. Μυλωνάκης Στέφανος, Στέλεχος ΟΤΕ

Θέμα: «Διαστημικά Τηλεσκόπια ανά περιοχή συχνοτήτων»

8. Κουτρουμπίνης Νικόλαος, προπτυχιακός φοιτητής, Σχολή Ηλεκτρονικών Μηχανικών Μηχανικών Υπολογιστών, Κωνσταντίνου Δημήτριος, προπτυχιακός φοιτητής Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών

Θέμα: «Κβαντικοί Υπολογιστές και Τεχνολογία»

9. Θεοδωρίδη Ελεάνα, Φυσικός, Εκπαιδευτικός Ελληνογαλλικής Σχολής Πειραιά Jeanne d’ Arc

Θέμα: «Η Φυσική συναντά τις ανθρωπιστικές επιστήμες»

 

ΣΑΒΒΑΤΟ  19  ΜΑΡΤΙΟΥ  2016
ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ  ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ   17:00-21:00
Χώρος Διεξαγωγής: Βιβλιοθήκη  ΓΕΛ Αίγινας

Συνεδρία 16η

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Γκαρής Γ.,  Μανωλίτσης Γ.,  Πατιτάκης Ν.

Θεματική Ενότητα: Science, Technology, Engineering, and Mathematics (Stem)

Προσκεκλημένες  Ομιλίες

1. Κολέζα  Ευγενία, Καθηγήτρια, ΠΤΔΕ, Παν/μιο Πατρών

Θέμα: « Εκπαίδευση STEM: Μια εναλλακτική διαχείριση του Προγράμματος Σπουδών»

2. Ψυχάρης Σαράντος, Καθηγητής ΑΣΠΑΙΤΕ, Διδάσκων Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων

Θέμα: «Εισαγωγή του STEM:Υπολογιστική επιστήμη σε μαθησιακή ακολουθία: Ορίζοντες και προοπτική »

4. Καλοβρέκτης Κώστας, Μεταδιδακτορικός ερευνητής Πανεπιστημίου Πειραιά

Θέμα: «STEM, Τεχνολογίες για την εκπαίδευση του αύριο »

Εισηγήσεις

1. Καλαμπόκης Ηλίας, Χημικός-Καθηγητής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Θέμα: «Kέντρο Εκπαίδευσης Stem Koλλέγιο Ανατόλια»

2. Ορφανάκης Στέλιος, Καθηγητής Β/θμιας Εκπαίδευσης, Πάλλας Αναστάσιος, Καθηγητής Β/θμιας Εκπαίδευσης

Θέμα:«Η εισαγωγή του μικροελεγκτή Arduino στο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών

4. Μαΐστρος Κωνσταντίνος  Φυσικός, καθηγητής B/θμίας Εκπαίδευσης -Κατσαμένη Σύλβια  Μαθηματικός, Καθηγήτρια B/θμίας Εκπαίδευσης

Θέμα: «ROBOT και TRACKER στη διδασκαλία των γραφημάτων και πινάκων των κινήσεων στην Α΄ και Β΄ λυκείου»

5. Σδράλλης Ιωάννης, Φυσικός- Κολέζα Ευγενία, Μαθηματικός ΠΤΔΕ, Παν. Πατρών

Θέμα: «Η Εκπαίδευση STEM με όρους εκπαίδευσης: Σχεδιάζοντας μια διδακτική παρέμβαση»

 

  19:30-21:30  Ειδική Συνεδρία: Η Αστρονομία στα έπη του Ομήρου

Χώρος Διεξαγωγής: Λαογραφικό Μουσείο Aίγινας

Θεοδοσίου Ευστράτιος, α. Καθηγητής  Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Αστρονομίας

Θέμα: «Άστρα, αστερισμοί και λοιπά αστρονομικά στοιχεία στην Ιλιάδα και την Οδύσσεια του Ομήρου»

Πρέκα Παναγιώτα, Επικ. Καθηγήτρια Παν/μίου Αθηνών

Θέμα:«Αστρονομικά Φαινόμενα και χρονολόγηση της επιστροφής του Οδυσσέα και του Τρωικού Πολέμου »

Παναγιώτης Μητροπέτρος, Λυκειάρχης Φιλόλογος, Έλενα Μητροπέτρου, Δρ. Γεωμυθολογίας, Αρχαιολόγος

Θέμα: «Λυκάβας: μία δυσερμήνευτη ομηρική λέξη«.

Παπαμαρινόπουλος Σταύρος, Καθηγητής, Πρόεδρος της Εταιρίας Μελέτης Αρχαίας Ελληνικής Μυθολογίας (ΕΜΑΕΜ): «Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΕΝΝΟΙΑΣ ΤΟΥ ΜΥΘΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΣΤΟΝ ΟΜΗΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ».

Χώρος Διεξαγωγής: Κινηματογράφος Τιτίνα

21:00 -22:30  Θεατρική Παράσταση  με θέμα: Τι απέδειξε ο κύριος Φάυνμαν; με τον Γιώργο Κοτανίδη

 

ΚΥΡΙΑΚΗ  20 ΜΑΡΤΙΟΥ  2016
  ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΕΣ ΟΜΙΛΙΕΣ  10:00-14:00
Χώρος Διεξαγωγής: Αμφιθέατρο Εκδηλώσεων  ΓΕΛ Αίγινας

Συνεδρία 17η

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Βουρλιάς Κ.,  Φιλντίσης Π.,  Ζαχαρόπουλος Ζ.

1. Νιάρχος Δημήτριος, Διευθυντής  Ερευνών ΕΚΕΦΕ  Δημόκριτος

Θέμα:« Θερμικά Μεταυλικά: Δυνατότητες ελέγχου θερμικής ροής και Θερμικής απόκρυψης (Thermal Cloaking) »

2. Παπαδόπουλος Γεράσιμος, Διευθυντής ερευνών Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών

Θέμα:« Συστήματα έγκαιρης προειδοποίησης για σεισμούς και τσουνάμι στην Ελλάδα»

3. Ευσταθόπουλος Στάθης, Καθηγητής  Ιατρική Σχολή Αθηνών

Θέμα: «Πόσο σημαντική είναι η εξατομικευμένη δοσιμετρία σε εξετάσεις
Υπολογιστικής (Αξονικής) Τομογραφίας Παιδιών; Είναι εφικτό να γίνει; »

4. Ευθυμιόπουλος Χρήστος, Ερευνητής στην Ακαδημία Αθηνών

Θέμα: «Η σύγχρονη εναλλακτική ερμηνεία του Bohm για την κβαντομηχανική και οι εφαρμογές της»

5. Κορακιανίτης Νίκος, Εκπαιδευτικός Β/θμιας Εκπαίδευσης

Θέμα: «Έξυπνα  δίκτυα(Smart grids)  Μικροδίκτυα (Μicrogrids) προσημείωση διείσδυσης φωτοβολταϊκής ισχύος σε μικροδίκτυο»

ΠΑΡΑΛΛΗΛEΣ ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ   10:00-13:00
Συνεδρία 18η
Χώρος Διεξαγωγής: ΓΕΛ Αίγινας Βιβλιοθήκη 

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Κουτσονίκα Ε.,  Οικονόμου Ν.,  Κασίδης Α.

Θεματική Ενότητα: Οι ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και  οι εφαρμογές τους

Προσκεκλημένη Ομιλία

1.Κόρας Ανδρέας, Δρ Φυσικών Επιστημών

Θέμα: «Η Φυσική στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειες »

Εισηγήσεις

1. Αξαόπουλος Πέτρος, Tακτικός Καθηγητής ΤΕΙ Αθηνών

Θέμα: «Εργαστηριακές Ασκήσεις  για Φ/Β  πλαίσια μέσω διαδικτύου»

2. Λούμος Νικόλαος, Φοιτητής Τμ. Φυσικής ΕΚΠΑ, Διβόλης Σωκράτης, Πτυχιούχος Τμ. Φυσικής Παν/μίου Ιωαννίνων, MSc  Διαχείριση Ενέργειας και Περιβάλλοντος

Θέμα: «Ανάλυση Αιολικού Δυναμικού για το Αιολικό Πάρκο και κοστολόγηση του»

3. Λιανού Γαρυφαλλιά, Φοιτήτρια Τμ. Φυσικής ΕΚΠΑ

Θέμα: «Συσχέτιση-Στατιστική Ανάλυση ανεμολογικών δεδομένων»

4. Μπουλογιώργου Ζηνοβία, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ. Ε.

Θέμα: «Off shore αιολικό πάρκο»

5. Τσαγκαράκης Αγησίλαος, Φυσικός Β/θμιας Εκπαίδευσης

Θέμα: «Επιλογή Αεροτομής των πτερυγίων Ανεμογεννήτριας »

6. Αγραφιώτης Γιώργος, Φυσικός Β/θμιας Εκπαίδευσης, MSc Περιβάλλον και Υγεία ΕΚΠΑ

Θέμα: Αποτίμηση του εξωτερικού κόστους από την κατανάλωση ενέργειας στην τσιμεντοβιομηχανία»

 

Χώρος Διεξαγωγής: ΓΕΛ Αίγινας Εργαστήριο 1
Ώρες 10:00-15:00

Β. Φυσικές Επιστήμες και εκπαιδευτική πραγματικότητα

Συντονιστές

1. Κασίδης Αθανάσιος, Καθηγητής Β/θμιας Εκπαίδευσης

2. Γκρός Γεώργιος, Καθηγητής Ιδιωτικής Εκπαίδευσης

Εισηγήσεις-Παρεμβάσεις

1. Πετρόπουλος Μιχαήλ, Εκπαιδευτικός Β/θμιας Εκπαίδευσης

2. Βιτωράτος Σάββας, Εκπαιδευτικός Β/θμιας Εκπαίδευσης

3.Γιαννακός Δημήτριος, Εκπαιδευτικός Β/θμιας Εκπαίδευσης

4.Γραμματικάκης Ιωάννης, Καθηγητής ΕΚΠΑ

5.Βλαχάκης Γεώργιος,Επικ .Καθηγητής ΕΑΠ

6. Βουρλιάς Κώστας, Β/θμια Εκπαίδευση, Γενικός Γραμματέας BPU

Θέμα: «Ποια Φυσική θέλουμε, ποιοι, σε ποιους, πώς, πού να τη διδάξουμε;»

Θεματική Ενότητα: «Πειραματικές  Περιηγήσεις»

Χώρος Διεξαγωγής: Διάδρομοι ΓΕΛ Αίγινας

1. Γάτσιος Ιωάννης, Φυσικός τ. υπ. ΕΚΦΕ Ν. Σμύρνης

Θέμα: «Το Φως ως Ακτίνα, Κύμα, Κβάντο»

2. Μαΐστρος Κωνσταντίνος, Καθηγητής ΠΕ04. 01 Β/θμιας Εκπαίδευσης 15ου Γενικού Λυκείου Αθηνών

Θέμα: «Ημιαγωγοί και εφαρμογές τους, με πειράματα ανόρθωσης, LED, φωτοκυψέλες, μικροεπεξεργαστές»

3. Νούσης Βασίλειος, Υπ. ΕΚΦΕ  Ηγουμενίτσας

Θέμα: «Πειράματα στατικού ηλεκτρισμού με γεννήτρια Van de Graaff»

4. Τζιωρτζιώτη  Χρυσάνθη, Υπ. ΕΚΦΕ  Ν. Φιλαδέλφειας, Τράπαλη Μαρία, Εκπαιδευτικός Β/θμιας Εκπαίδευσης

Μαθητές: Μπαντής Κων/νος, Ραγκούσης  ΚλεάνθηςΜίχα Παυλίνα, Συρμαλόγλου  Παναγιώτης

1. Θέμα: «Προσομοίωση της επίδρασης σεισμικών κυμάτων σε κτίρια διαφορετικού ύψους μεταβάλλοντας το γεωλογικό υπόβαθρο. Καταγραφή της κίνησης με την χρήση αισθητήρα επιτάχυνσης»

2. Θέμα: «Μοντέλα ανόργανων και οργανικών μορίων»

5. Νάκος Δημήτριος, Υπ. ΕΚΦΕ Λάρισας

Θέμα: «Ρευστά σε Κίνηση»

6. Παπαδόπουλος Γεώργιος, Εκπαιδευτικός  εκπαιδευτήρια Ελληνογερμανική Αγωγή

Θέμα: «Ο προγραμματισμός ως εργαλείο για την μελέτη και ολοκλήρωση έργων STEM στην β’θμια εκπαίδευση. Οι δυνατότητες της γλώσσας Scratch»

7. Παρουσίαση Πειραμάτων από τις τρεις πρώτες ομάδες του Πανελληνίου Διαγωνισμού  ΕUSO  2016

Μαθητές: Παπαμανώλη Αγνή, Πουλάκη Ελένη, Φρέρη Κωνσταντίνα

Συντονίστρια: Κωνσταντινίδου Καλλιόπη, ΕΚΦΕ Σύρου

8. «Παιχνίδια με το φως: Ανάκλαση-Διάθλαση-Ολική Ανάκλαση»

Μαθητές:Βλάχου-Γκόμεθ, Στέλλα Μαραγκόζογλου Παρασκευάς Μουρατίδης Γεώργιος

Συνονιστές: Νίκη Μαμάτση-Παναγιώτης Χαρατζόπουλος (Ζάννειο Πειραματικό Λύκειο)

3. Μαθητές 3ου Γελ Σερρών: Πανταζής Ηλίας, Τέγος Απόστολος, Αντωνογλούδης Ευστράτιος. Συντονίστρια: Πολυκαρποπούλου Μαρία

9.Κονιδιστιώτης Δημήτριος, Πειραματιστής

Θέμα: «Γνωρίζω ως έννοιες τις Φυσικές Επιστήμες παίζοντας»

 

Συνεδρία 19η
Χώρος Διεξαγωγής: ΓΕΛ Αίγινας Εργαστήριο ΙΙ
Η Εκπαίδευση του Αύριο

Εισηγήσεις

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Γκαρής Γ.,  Πεππές Ι, Κουτσονίκα Ε.

1. Σωτηρίου Σοφοκλής, Ελληνογερμανική Αγωγή

Θέμα«Οι διαδικτυακές πύλες SCIENTIX και INSPIRING SCIENCE EDUCATION για τη διδακτική των Φυσικών Επιστημών»

2. Χαλούλου Παναγιώτα, Διευθύντρια Δημοτικού Σχολείου

Θέμα: «Ενδοσχολική βία -Ο ρόλος των μαθητών διαμεσολαβητών στην  ειρηνική συνύπαρξη στο σχολείο»

3. Φατσέα Παρασκευή, Εκπαιδευτικός,

Θέμα: « Επιθετικότητα και βία στα σχολεία»

4. Πλατανίτη Γεωργία, Νηπιαγωγός

Θέμα: «Μέσα κοινωνικής δικτύωσης και επίδρασής τους στο χώρο του σχολείου»

5. Τσεφαλά Ελένη, Διδάκτωρ Επιστημών Αγωγής, Πανεπιστήμιο Κρήτης θεατρολόγος θεατροπαιδαγωγός

Θέμα: «Το Επινοητικό Θέατρο ως μορφή διαπολιτισμικής αντίληψης και επικοινωνίας σε μια πολυπολιτισμική πραγματικότητα »

6. Μαυροματίδου Θεώνη, ΠΕ70, Διευθύντρια στο 1ο Δημοτικό σχολείο Αγίων Θεοδώρων

Θέμα: « Καινοτομία και αριστεία στην εκπαίδευση»

7. Μπαμπαλώνα Ελένη, Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ9

Θέμα: «Σχολικός εκφοβισμός: Τρόποι Αντιμετώπισης»

8. Πετρόπουλος Μιχάλης, Εκπαιδευτικός ΠΕ4

Θέμα: «Ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής: είναι αξιόπιστος τρόπος εξέτασης;»

9. Γαϊτάνη Μαριάνθη Εκπαιδευτικός, ΠΕ02 Φιλόλογος, 3ο Γενικό Λύκειο Ν. Φιλαδέλφειας

Θέμα:«Ο εκπαιδευτικός στην εποχή της παγκοσμιοποίησης»

10.Ομάδα ΕΚΦΕ Σύρου: Συντονίστρια :Κωνσταντινίδου Καλλιόπη

Θέμα: «Η εμπειρία υλοποιήσης του Project συμμετοχής στο Διαγωνισμό EUSO»

Καθ’ όλη τη διάρκεια του συνεδρίου: Παρουσίαση Πειραμάτων από Μαθητές της Αττικής και όλης της Περιφέρειας

Oι Εισηγήσεις θα είναι διάρκειας 15  λεπτών 

Advertisements

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Google+

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google+. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Σύνδεση με %s

Καταχωρήστε την επόμενη Δράση σας!

«

August 2017

»
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Γράψτε το email σας για να λαμβάνετε νέα και αναρτήσεις.

Μαζί με 2.305 ακόμα followers

Twitter Updates

Αρέσει σε %d bloggers: